Süleyman Taşköprü cinayetinin aydınlatılması için taleplerimiz!

27 Temmuz 2001 tarihinde Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü Hamburg Bahrenfeld’de Süleyman Taşköprü’yü öldürdü.

 

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü 1999 – 2010 arası, şimdiye kadar bilinene göre, on cinayet işledi ve üç patlayıcı maddeli saldırı düzenledi. Beş yıl sonra, yaz 2018’de, beş fail hakkında Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi yürütülen dava sonuçlanacak. Davanın sonuna doğru NSU tarafından öldürülen Halil Yozgat’ın annesi Ayşe Yozgat, Münih’teki mahkemede "Sizler arı gibi çalıştınız ama bal üretmediniz. Ortada sonuç yok" dedi. Yargılama sonunda sanıklar muhtemelen ceza alacaklar, ama NSU cinayetlerinin arka planının, Almanya genelindeki Nazi odaklarıyla ve devletin istihbarat servisleriyle bağlantılarının kapsamlı bir şekilde aydınlatılması sonucunu getirmeyecektir.

 

Kasım 2011’de, NSU’nun deşifre olmasının ardından, dönemin Hamburg İçişleri Senatörü Michael Neumann, Mayıs 2012’de Süleyman Taşköprü cinayetinin "kayıtsız şartsız aydınlatılması" gerekliliğini dile getirmişti. Hamburg için, başka eyaletlere nazaran daha fazla geçerli olan şudur ki; şimdiye kadar Süleyman Taşköprü cinayetine ilişkin NSU yapısının araştırılması, anayasa koruma dairesinin iştiraki, yerel Neonazilerin suç ortaklığı, cinayetin ırkçı nedenlerinin polis ve savcılık tarafından reddedilmesi ve ırkçı bir tahkikat yürütülmesi hiç bir şekilde aydınlatılmadı.

En önemli sorular yanıtsız kaldı:

  • Süleyman Taşköprü cinayet kurbanı olarak nasıl ve kim tarafından tespit edildi?
  •   Süleyman Taşköprü cinayetinde Hamburglu Neonazi çevrelerinin, NSU yapısı içinde rolü ve görevi nelerdi?
  • Polis ve savcılık neden 2011 yılına kadar cinayetin ırkçı motifle işlenen suç olduğu fikrini takip etmediler?
  •  Hamburg Anayasayı Koruma Dairesi NSU ve Hamburg Neonazi çevreleriyle ilgili ne gibi istihbarat çalışması yaptı ve hangi sonuçları elde etti?

 

Süleyman Taşköprü’nün yakınlarıyla birlikte, Hamburg’da parlamento araştırma komisyonunun kurulmasını talep ediyoruz.

 

 

Araştırma komisyonu Süleyman Taşköprü’nün katledilmesinin içyüzüne. özellikle de Hamburglu Neonazilerin katılımına ilişkin sorulara ciddi ve kapsamlı yanıtlar vermelidir.

 

Araştırma komisyonu Hamburg Anayasayı Koruma Dairesinin, Hamburglu Neonazilere ilişkin tüm dosyalara bakabilmeli.

 

Araştırma komisyonu polis ve savcılık tarafından, kurban ve ailesinin zan altında kalmasına ve ırkçı motifin takip edilmemesine neden olan kurumsal ırkçılığı gözler önüne sermeli ve eleştirisel bir şekilde ele almalı.

 

Hamburg Senatosunun, Süleyman Taşköprü ailesinden, basmakalıp ırkçı ithamları, tahkikatı ve ailenin söylediklerini hiçe saydığı için özür dilemesini ve aileye makul şekilde tazminat verilmesini talep ediyoruz.

 

 

 

Gelecekte polis ve savcılığın,

  •   People of color ve göçmenlere karşı şiddette, ırkçı motifi, tersi ispatlanana kadar dikkate almak zorunda olmasını talep ediyoruz.

 

Devlet kurumlarıyla olayın aydınlatılmasında şimdiye kadar edindiğimiz tecrübe, ki bazı durumlarda aydınlatmaktan ziyade karartma yaptılar, devletin araştırmalarına karşı kuşku içinde kalmamız gerektiğini gösterdi.

 

Taleplerimiz:

 

  •   Parlamento komisyonuna ek olarak tam yetkili bağımsız bir araştırma komisyonu kurulmalı. Bu komisyonu belirlenme aşamasına Süleyman Taşköprü ailesi de dahil edilmeli.
  •   Sivil toplumun, medyanın ve kamuoyunun people of color ve göçmenlere karşı şiddet olaylarında, polis ve savcılığın yatıştırıcı, teskin edici ve ırkçı/Neonazi suç motiflerini reddedici değerlendirmelere kuşkuyla bakmalılar ve kendi araştırmalarını sürdürmeliler.

 

Hamburg’da NSU yapısının siyası ve toplumsal olarak araştırılmasının hedefi, devlet ve toplumsal ırkçılığın mevcut bağının anlaşılması ve şiddet doğuracak sonuçları engellemek için, süreklilik gerektiren eleştirisel ihtilafı zorunlu kıldığını izah etmek olmalı. Eleştirisel ihtilafın zaruri bir şekli de kentte işlenen ırkçı cinayetler ve kurbanlarının unutturulmamasını sağlamaktır.

 

 

Hamburg’da temelini ırkçı şiddet kurbanlarının yakınlarının istek ve gereksimlerini oluşturan bir anma ve hatırlama kültürü talep ediyoruz.

 

 

Taşköprü Ailesi

 

Süleyman Taşköprü Cinayetini Aydınlatma İnisiyatifi

 

 

 

Çağrıyı desteklemek isteyenler e-posta ile kontakt@aufklaerung-tatort-schuetzenstrasse.org başvurabilirler.

 

İnisiyatifin internet sitesi: www.aufklaerung-tatort-schuetzenstrasse.org